Maszyny wykorzystywane do robót ziemnych
Maszyny budowlane to zróżnicowany sprzęt, który spełnia różne funkcje w zależności od charakteru pracy, jaką muszą wykonywać. Jednym z rodzajów takich prac są między innymi roboty ziemne, których celem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża dla posadowienia konkretnego budynku. Do najczęściej wykonywanych prac tego typu należą oczywiście wykopy i nasypy. Aby można było wykonywać takie prace niezbędne są odpowiednie maszyny tego rodzaju co koparki czy równiarki. W tym przypadku używane są również często spycharki, czy zgarniarki. Każdy z takich sprzętów ma do spełnienia konkretne funkcje.
Produkcja na placu budowy
Maszyny budowlane to w praktyce mocno urozmaicony sprzęt, w zależności od tego jakie funkcje i zadania ma spełniać. Decyduje o tym oczywiście specyfika poszczególnych prac budowlanych. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się chociażby produkcję konkretnych materiałów jak m.in. produkcję mieszanki betonowej. Do jej przygotowania przydają się różnego rodzaju maszyny takie jak zgarniarki, czy betonowozy. Oczywiście w praktyce roboty budowlane są znacznie bardziej urozmaicone. Mogą być to także różnego rodzaju roboty ziemne czy montażowe. Każdorazowo niezbędny jest dostęp do fachowego sprzętu, który może obsługiwać jedynie doświadczony operator maszyn. W przeciwnym wypadku dość szybko może być potrzebna naprawa maszyn budowlanych, a prace będą przebiegać mozolnie lub mało efektywnie.
Podstawowe zespoły koparkoładowarki
Budowa koparkoładowarki
Podstawowe zespoły koparkoładowarki to:
podwozie,
nadwozie,
układy robocze.
Podwozie
Podwozie stanowi rama spoczywająca na dwóch mostach napędowych. Most przedni skrętny zamocowany jest wahliwie do ramy, tylny zaś sztywnie. Zapewnia to uzyskanie poprzecznego przechyłu mostu przedniego i utrzymanie stałego kontaktu kół z podłożem.
Nadwozie
Nadwozie składa się z kabiny operatora zamontowanej do ramy, maski silnika, błotników i podestów roboczych, zbiorników oleju i paliwa. W kabinie znajdują się dźwignie sterujące osprzętem roboczym, kierownica do sterowania maszyną, pulpity ze wskaźnikami do kontroli prawidłowej pracy i przyciski. Konstrukcja ROPS/FOPS zapewnia operatorowi bezpieczeństwo przed zgnieceniem pod ciężarem maszyny w przypadku jej przewrócenia się. Zabezpiecza go także przed spadającymi przedmiotami.
Układy robocze
Układy robocze, ładowarkowy i koparkowy, zapewniają wysoką trwałość i niezawodność działania. Ładowarkowy układ roboczy umożliwia osiąganie optymalnych kątów wysypu w całym zakresie pracy układu. Charakteryzuje się dużym udźwigiem, dużą siłą wyrywającą oraz dużą odpornością na obciążenia dynamiczne. Koparkowy układ roboczy jest typu podsiębiernego, obrotowy z amortyzacją obrotu, z przesuwem poprzecznym, o dużej wytrzymałości mechanicznej i stabilności2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka