Powstawanie żylaków jako poważny problem zdrowotny
Powstawanie żylaków u osób w różnym wieku stało się bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Dlatego zarówno lekarze, jak i farmaceuci bardzo dobrze znają się na różnych metodach leczenia żylaków i potrafią doradzać pacjentom, w jaki sposób skutecznie walczyć z żylakami.
W trakcie leczenia żylaków bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednie leki, które będą skutecznie odprowadzać wodę z organizmu i poprawiać ukrwienie żył. Jednocześnie opracowana została metoda laserowego leczenia żylaków, z której korzysta bardzo wielu pacjentów. Jednak nie można zapominać, że zastosowanie jakiejkolwiek metody leczenia żylaków nie będzie skuteczne, jeżeli jej pozytywne efekty nie będą wspierane zmianą trybu życia.
Podział żylaków w Wikipedii
Żylaki (łac. varix) ? nadmierne rozszerzenie żył, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
Najczęściej występują:
żylaki kończyn dolnych
żylaki przełyku
żylaki odbytu
Rzadziej:
pęcherza moczowego
macicy
pochwy
powrózka nasiennego
Etiologia żylaków jest różna w zależności od umiejscowienia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żylaki
O przewlekłej niewydolności żylnej w najpopularniejszej encyklopedii
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, łac. insufficientia venorum chronica, ang. chronic venous insufficiency, CVI) ? to stan, w którym dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego (refluks) lub zwężenia bądź niedrożności żył.
Do powyższego stanu może dojść wskutek:
żylaków kończyn dolnych
zespołu pozakrzepowego powstałego wskutek zakrzepicy żył głębokich
w wyniku niewydolności zastawek żylnych (wrodzone zespoły chorobowe przebiegające z zaburzeniami zastawek żylnych lub ich nabyte uszkodzenie)
w przypadkach ucisku zewnętrznego na żyłę (np. w zespołach uciskowych, takich jak zespół usidlenia tętnicy podkolanowej; fizjologicznie w ciąży).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewlekła_niewydolność_żylna